BLACK Friday přináší slevy na veškeré pivo až 70 %! Pouze do neděle 27.11.
Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. NEIPA x HAZY IPA x DDH IPA FAQ
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu

Potřebujete poradit?

(Po-Pá, 10-17 hod.)
15.03.2021

NEIPA x HAZY IPA x DDH IPA FAQ

Když v roce 2003 John Kimmich poprvé uvařil Heady Topper, netušil, že tím nastavuje nový standard jednoho z nejpopulárnějších pivních stylů současnosti. Hlasitá kritika zakaleného a blátivého vzhledu tohoto piva pomalu ustávala a dnes je Heady z Kimmichova pivovaru The Alchemist legendou a etalonem moderních India Pale Ales.

Terminologie okolo pivních stylů, podstylů a výrobních technik může být pro mnoho lidí matoucí, nehledě na všelijaká obchodní označení, se kterými se na etiketách řemeslných ales setkáme. Proto jsem se rozhodl sepsat FAQ, tedy často kladené dotazy, týkající se současného značení moderních India Pale Ales. Věřím, že Vám článek pomůže, se alespoň trochu lépe zorientovat.

Co je NEIPA? Něco, co není IPA?

NEIPA je zkratkou pivního stylu New England IPA. Právě v americké Nové Anglii, konkrétně ve Vermontu vznikl Heady Topper a další prapůvodní piva tohoto stylu.

Je mezi NEIPA, Hazy IPA, DDH IPA a Juicy IPA rozdíl?

Všechna tato značení by měla odkazovat na jeden a ten samý pivní styl, který však může mít široký rozsah atributů a interpretací. Jasné je, že NEIPA je často zakalená (hazy), většinou chmelená dvakrát za studena (DDH) a má džusíčkově ovocný charakter. Pokud nahlédneme do bookletu britských BJCP (Beer judge certification program), jsou tato moderní India Pale Ales zahrnuta v kategorii Specialty IPA: New England IPA. Americká Brewers Association je zaštiťuje kategorií Juicy or Hazy India Pale Ale.

Jednotlivá označení nám mohou více či méně přiblížit, co po nalití objevíme ve sklenici. Pokud je pivo označeno jako NEIPA, dostaneme méně či více zakalené pivo, s výrazným aroma moderních chmelů. Označení Hazy IPA nám říká, že se zjevně bude jednat o výrazněji zakalené NEIPA. DDH IPA reflektuje dvojnásobné studené chmelení, což zpravidla způsobuje výrazné aroma a alespoň mírný zákal. 😊

NEIPA je IPA bez hořkosti?

V první řadě je třeba říct, že NEIPA je pořád IPA. Pivní styl definovaný výrazným chmelením. NEIPA mělo, má a zřejmě i bude mít určitý vývoj. První piva tohoto stylu měla hořkost střední až mírně vyšší. Důležitým aspektem byla vyváženost s poměrně plným sladovým tělem (zatímco West Coast American IPAs byla zpravidla suchá a výrazně hořká). Modernější exempláře pracovaly spíše s nižší hořkostí, na hraně senzorického vnímání. V poslední době se mnoho pivovarů vrací k původní variantě s harmonickou hořkostí, podporující aspekt pitelnosti.

Musí být NEIPA zakalené?

NEIPA by mělo být hlavně výrazně chmelené v pozdní fázi chmelovaru a při studeném chmelení (dry hopping), což obvykle způsobí alespoň mírný zákal výsledného piva.

Proč je NEIPA kalná?

Trvalý zákal vzniká biotransformací bílkovin (převážně ze sladu) a polyfenolů (převážně z chmele). Výrazným chmelením za studena dostáváme do piva více polyfenolů a tím i onen zákal. To vše je možné podpořit i zvolením méně flokulujících (sedimentujících) kmenů kvasnic. 

Je NEIPA z plechovky lepší než z lahve?

Kyslík a světlo jsou největším nepřítelem chmele. UV záření rozkládá iso-alfa hořké kyseliny, oxidace způsobuje mj. ztrátu aroma. Pokud je plechovka kvalitně stočená a přepěněná (bez zbytkového kyslíku), je tím nejlepším obalem pro zachování původní senzoriky piva.

Jak rychle se NEIPA zkazí?

Pokud je pivo prosté cizích zárodků (kontaminantů) a obsahuje minimum kyslíku, pak vydrží bez výraznějších senzorických změn i několik měsíců. Kvalitně stočená piva z ověřených pivovarů se tak honosí datem minimální trvanlivosti 6 měsíců, některá i 12. U NEIPAs bych ale nespoléhal na best before a pil je co nejčerstvější.

Doufám, že Vám článek pomohl! Máte další dotazy? Napište nám je do komentářů.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Provozovatel

Pivo Falkon s.r.o.

Šafaříkova 2538 

438 01 Žatec

IČ: 04199260

DIČ: CZ04199260

Sklad

Malý/Velký Warehouse

Poděbradská 173/5

190 00 Praha 9

 
Kontakty
Malý/Velký
(Po-Pá, 10-17 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz